KRETINGOS BITININKŲ DRAUGIJA

VIOLETA ŠEDIENĖ
KRETINGOS BITININKŲ DRAUGIJOS PIRMININKĖ


KONTAKTINĖ INFORMACIJA


  • Adresas: J.K.Chodkevičiaus 10, Kretinga
  • Tel.: 8650614409
  • El. paštas: sediene@gmail.com


APIE DRAUGIJĄ

 

Kretingos bitininkų draugija įkurta 1917 m.

Draugijos pirmininkė Violeta Šedienė, buvęs pirmininkas Augustas Latakas (gimęs 1947.07.07), baigęs Kauno technologijos universitetą (1979), draugijai vadovauja nuo 2006 m.

Dabar draugijoje yra 84 bitininkai. Jie laiko 2300 bičių šeimų.

1917 m. kunigas Jonas Pečkaitis Kretingos pranciškonų vienuolyno tėvas Jeronimas, įkūrė Kretingos bitininkų draugiją. Atkūrus Nepriklausomybę draugija įregistruota 1999 m. Nuo 1999 m. iki 2006 m. jai vadovavo Violeta Šedienė. 2003 m. įvyko dvidešimt septintoji Lietuvos bitininkų šventė Karklėje, 2006 m. pravesti bitininkų kursai, kuriuos baigė 23 draugijos nariai, 2007 m. Kretingos muziejuje įvyko mokslinė konferencija, skirta Kretingos bitininkų draugijos 90-mečiui paminėti. 2011 m. Kretingos muziejuje įvyko mokslinė konferenciją „Kretingos bitininkavimo mokyklai – 90“.

 

 Kretingos bitininkai patirties sėmėsi pas šilutiškį bičiulį
Audronė PUIŠIENĖ
     Aktyviausi Kretingos bitininkų draugijos nariai surengė išvyką-seminarą pas savo bičiulį Šilutės r. Pagrinių kaime bitininkaujantį Praną Petrošių – profesionaliai dirbantį bitininką, kuris savo bityne taiko pačias naujausias bitininkavimo technologijas.
„Ne per seniausiai Pranas tapo mūsų draugijos nariu, nes Šilutėje nėra bitininkų draugijos. Visada smagu pabendrauti ir daug ko naujo sužinoti iš savo darbą išmanančio ir jam atsidavusio žmogaus. Mūsų naujasis bičiulis – atviras, draugiškas žmogus, neslepiantis jokių bitininkavimo subtilybių“, – gerą žodį bičiuliui tarė Kretingos bitininkų draugijos pirmininkas Augustas Latakas, per neseniai įvykusį ataskaitinį susirinkimą išrinktas naujai kadencijai.
     Be jo kretingiškių bitininkų reikalais rūpinasi naujai išrinkta valdyba: Violeta Šedienė iš Vydmantų, Antanas Narkus iš Leliūnų, Antanas Dubinskas iš Grūšlaukės, Antanas Marcinkevičius iš Klaipėdos, Elena Šiaulienė iš Kretingos, Adolfas Vasiliauskas iš Mazūriškių (Klaipėdos r.), Tomas Jakevičius iš Palangos, Albertas Butenis iš Kurmaičių, Daiva Jonauskienė iš Barzdžių. Surengusi išvyką-seminarą, valdyba jau svarsto kretingiškių galimybes sudalyvauti kasmetinėje Lietuvos bitininkų šventėje, kuri įvyks Kupiškyje, galbūt kretingiškiams pavyks surengti ir pačių draugijos bitininkų šventę – juos į savo sodą priimti jau pažadėjo Darbėnuose sodininkaujantis Adomas Poškys.
     Darbas bityne – mechanizuotas.
     Šilutiškis bitininkas P.Petrošius bitininkauja kartu su savo žmona Onute. Darbas bityne – mechanizuotas: bitininkas yra įsigijęs elektronika valdomą medsukį, kasetinį horizontalų medaus filtrą, kuris išfiltruoja vaško skaidulas, korių atakiavimo stakles, medaus siurblį.
„Taip bitininkas labai palengvino savo darbą bityne. Pavyzdžiui, turint medaus siurblį nebereikia medaus nešioti kibirais ir taip eikvoti fizinę sveikatą. O elektroninės svarstyklės medų išsvarsto 2 g tikslumu. Buvo naudinga pasižiūrėti, kaip dirbama tokiame bityne, kokias galimybes suteikia darbų mechanizavimas, ypač – didesniame, tad ir daugiau darbo reikalaujančiame bityne“, – įspūdžius iš seminaro pasakojo A.Latakas. 
     Jį papildęs jaunas tik pradedantis bitininkas A.Butenis pripažino, kad seminaras jam padaręs didžiulį įspūdį: „Susitikimas su bitininku P.Petrošiumi praplėtė akiratį, įsitikinau, kad bitininkas, naudodamas pažangią techniką, gali daugiau laiko praleisti dirbdamas tiesiogiai su bitėmis. Brandinu planus ne tik didinti bei stiprinti savo bityną, bet taip pat pritaikyti kai kurias pažangiausiais technologijas“.
Gilindamiesi į bitininkavimo subtilybes, kretingiškiai bitininkai sužinojo, jog bičiulis P.Petrošius sugeba gausiau gauti ankstyvo pavasarinio medaus, gi daugelis kretingiškių pripažino, kad to padaryti jiems nepavyksta.
     „Mes įpratę laukti Žolinių, tik kurioms praėjus ir ruošiame bites žiemai, per vėlai imame rudeninį medų. Bičiulis Pranas bites žiemai ruošti pradeda visu mėnesiu anksčiau – liepos pabaigoje, paskutinįsyk medų iškopinėjęs liepoms nužydėjus, todėl jos ir peržiemoja, ir pavasario sulaukia gerokai stipresnės. Stipresnė šeima – daugiau ir pavasarinio medaus. Manau, jog ne vienas bičiulis, ypač auginantis po kelias dešimtis bičių šeimų, gerai įsidėmėjo Prano patarimus – juk pavasarį žydi 70 proc. augalų, vadinasi, ir iš jų surinktas medus yra labai vertingas“, – apie seminare įgytą patirtį kalbėjo A. Latakas.
     Kretingos bitininkų draugija pasirengusi P.Petrošių pristatyti Lietuvos bitininkų sąjungos rengiamam konkursui „Pažangiausias bitynas Lietuvoje“ – draugijos valdyba yra įsitikinusi, jog jų bičiulis yra vertas šio vardo.
     Alberto Butenio nuotr.
1 Kretingos rajono bitininkai šilutiškio bičiulio Prano Petrošiaus bityne.
2 Onutė Petrošienė kretingiškius vaišino pačios keptais vafliais, midumi, pipirmėčių arbata su medumi.
3 Šilutiškis Pranas Petrošius (trečias iš kairės) bičiulius supažindino su bitininkavimo subtilybėmis.
     Kitose nuotraukose konferencijos vaizdai.

Pajūrio naujienos, 2013-06-07.Medunešis – į modernius bičių daugiabučius
Irena ŠEŠKEVIČIENĖ