INFORMACIJA APIE BIČIŲ PRODUKTUS

Vaizdo įrašų ciklas apie pagrindinius bičių produktus, jų vartojimą ir kiti patarimai:

Medus
Žiedadulkės: nauda ir vartojimas
Bičių nuodai ir jų poveikis
Bičių pikis (Propolis)
Medaus naudojimas
Bičių duona (duonelė) - nauda ir vartojimas
Bičių vaškas ir jo panaudojimas
Bičių pienelis ir jo nauda

Vaizdo įrašai buvo sukurti LBS bendradarbiaujant su tinklalaidės “Bičiulių kraštas” kūrybine grupe, o finansuotas pagal programą Parama bitininkystės sektoriui (2022 m.)

Informacija apie ekologinę bitininkystę

Kas yra ekologinė bitininkystė?

Ekologinio bityno vieta turi būti parenkama taip, kad nektaras ir žiedadulkės būtų renkamos iš ekologiškai auginamų pasėlių ir (arba) natūralios augmenijos 3 kilometrų spinduliu nuo bityno vietos ir (arba) kultūrų, kurioms taikomos mažą poveikį aplinkai turinčios auginimo technologijos. Aviliai turi būti padaryti iš natūralių medžiagų, nekeliančių aplinkai arba bičių produktams užteršimo pavojaus. Aviliuose gali būti naudojami tik tokie natūralūs produktai kaip pikis, vaškas ir augalinės kilmės aliejai. Cheminių sintetinių repelentų naudojimas imant medų yra draudžiamas. Draudžiama imti medų iš korių su perais. Bičių motinėlių sužalojimas, pavyzdžiui, joms nukerpant sparnus, yra draudžiamas. Pasibaigus sezonui aviliuose turi būti paliekama pakankamai medaus ir bičių duonelės atsargų, kad bitės išgyventų per žiemą. Papildomai bitės gali būti maitinamos ekologiško cukraus sirupu. Rėmams, aviliams ir koriams apsaugoti, ypač nuo kenkėjų, leidžiama naudoti tik rodenticidus (naudojamus tik spąstuose). Bitynams dezinfekuoti galima naudoti garus ir tiesioginę liepsną. Tranų perų naikinimas leidžiamas tik tuo atveju, jei tai yra būdas užkirsti kelią Varroa destructor erkėms plisti. Užkrėstoms Varroa destructor erkėmis bitėms gydyti gali būti naudojama skruzdžių, pieno, acto ir oksalo rūgštis, taip pat mentolis, timolis, eukaliptolas arba kamparas.

Kaip vyksta sertifikavimas?

Jei gydoma cheminiu būdu susintetintais alopatiniais vaistais, tą laikotarpį gydomos bičių šeimos turi būti perkeltos į izoliuotus bitynus, o visas vaškas po gydymo pakeistas ekologiškai bitininkaujant gautu vašku. Bitynams atnaujinti galima per metus pakeisti 10 proc. motinėlių ir spiečių neekologiškai augintomis motinėlėmis ir spiečiais su sąlyga, kad motinėlės ir spiečiai bus apgyvendinti aviliuose su koriais arba dirbtiniais koriais iš ekologinės gamybos vienetų. Ekologiška produkcija ženklinama pagal nustatytus specialius reikalavimus.

Tikrinimas – kartą per metus

Kiekvienas sertifikuojamas ūkio subjektas privalomai patikrinamas kartą per metus. Tikrinimas atliekamas pagal planą, ūkio subjektai dažniausiai informuojami iš anksto. Rizikingiausiuose ūkiuose galimas tikrinimas nepranešus. Esant įtarimų dėl neleistinų medžiagų panaudojimo imami mėginiai tyrimams. Ūkio subjektams svarbu laiku pateikti sertifikavimo įstaigai visus reikalingus dokumentus, įspėti apie pasikeitimus. Privalu reguliariai pildyti Ekologinės gamybos ūkio veiklos žurnalą, tvarkyti buhalterinę apskaitą.