Lietuvos bitininkų sąjunga (LBS) pateikė išvadas dėl teisės akto projekto Nr. 26-5802 „Dėl žemės ūkio ministro įsakymo „Dėl Augalų apsaugos produktų saugojimo, tiekimo rinkai, naudojimo taisyklių patvirtinimo“ projekto derinimo“.
Taisyklių projekto 56.2 punktas, įpareigojantis bičių laikytoją, jei šis siekia savo avilius pastatyti ne savo valdomame sklype, gauti rašytinį žemės sklypo valdytojo sutikimą, yra perteklinis ir, vadovaujantis Administracinės naštos mažinimo įstatymu, yra administracinės naštos didinimo pavyzdys tiek sutarties šalims, tiek valstybinėms institucijoms, ypač jei žemės sklypo valdytojas yra valstybė. Taisyklių projekto 56.2 punkte nurodoma, kad toks reikalavimas taikomas kiekvienais metais, – tai yra perteklinis motyvas, pernelyg reguliuojantis sutarties terminus tarp sutarties šalių. Pačios sutarties šalys turi teisę apsispręsti dėl sutarties termino. Bičių perkėlimui iš vieno žemės sklypo į kitą visiškai pakanka žodinio susitarimo vadovaujantis Civilinio kodekso nuostatomis. Tokia praktika yra taikoma ir puikiai veikia sudarant žodines žemės ūkio paskirties sklypų panaudos sutartis tarp žemės sklypo valdytojo ir naudotojo.
Taisyklių projekto 57 punktas įpareigoja bičių laikytoją taikyti priemones, siekiant apsaugoti savo bites nuo kenksmingo augalų apsaugos priemonių poveikio, tačiau 59 punkte bitininkas įpareigojamas apsaugoti bites 2 savaičių purškimo periodu, nors realiai to įvykdyti neįmanoma dėl per ilgo potencialaus purškimo termino – nėra žinoma, kada konkrečiai šį įpareigojimą vykdyti 2 sav. laikotarpiu. LR Konstitucinis Teismas yra ne kartą pasisakęs, kad negalima nustatyti tokių pareigų, kurių objektyviai neįmanoma įvykdyti.
LBS pasiūlė taisyklių projekto 59 punkte teikiamą 2 savaičių planuojamo purškimo pradžios ir pabaigos laikotarpį sutrumpinti iki 48–72 val.
LBS primena, kad augalų apsaugos priemonių naudotojas turi rūpintis, kad naudodamas cheminius
ar kitus preparatus, pavojingus bitėms, nekenktų aplinkai. Šiuo teisės akto projektu už neigiamą poveikį bitėms atsakingas paliekamas bitininkas, kuris net negali kontroliuoti purškimų situacijos. Neapsaugojęs bičių ir taip galimai nukentėjęs bitininkas liktų kaltas, kad jų neapsaugojo, bet ne purškėjas, galimai padaręs žalą aplinkai. Turėtų būti priešingai, nes žinoma, kad apdulkinimo poveikis yra teigiamas aplinkai, bitės neigiamo poveikio pasėliams neturi. Didesni įpareigojimai ir atsakomybė turi būti taikomi poveikį sukeliančiam subjektui.
LBS nepritaria taisyklių projekto 58 punkte teikiamam pakeitimui informuoti apie planuojamus
purškimus per Paraiškų priėmimo informacinę sistemą tik tais atvejais, kai žydintys augalai purškiami augalų apsaugos produktais, pažymėtais „Pavojingas bitėms“. Vadovaujantis taisyklių 74 punktu, žydinčius augalus draudžiama purkšti bičių aktyvumo metu (nuo 4 iki 21 val.). Nežydinčių augalų purškimui toks draudimas netaikomas, todėl jie gali būti apdorojami dienos metu, kai bitės aktyviai dirba. Bitės skrenda dideliais atstumais ir lankosi žydinčiose piktžolėse, net ir purškiant nežydinčius pasėlius purškimo metu susidariusi dulksna gali jas paveikti. Taigi informavimo atsisakoma būtent tais atvejais, kai rizika bitėms yra didžiausia.
LBS inf.