Europos bitininkystės asociacija kreipiasi į žiniasklaidos atstovus, bitininkus ir medaus vartotojus norėdama informuoti apie padirbto medaus keliamus pavojus ir tikro europietiško medaus naudą. Asociacija prašo išplatinti pranešimą spaudai žiniasklaidos priemonėse, siekiant apsaugoti vartotojus nuo suklastoto medaus ir užtikrinti bičių bei bitininkystės ateitį.
Dėl nesąžiningos konkurencijos bitininkystė patiria krizę!
„Prieš kelerius metus Europos Komisija paskelbė, kad beveik 50 proc. rinkoje esančio medaus yra netikras. Šie duomenys turėtų būti aiškus pavojaus signalas politikams, tik jie gali išspręsti problemą priimdami atitinkamus teisės aktus. Slovėnijos iniciatyva Europos Komisija pakeitė Medaus direktyvą ir netrukus medaus etiketėse reikės nurodyti kilmės šalį. Be to, užsibrėžtas tikslas suderinti padirbinių nustatymo metodiką, įkurti etaloninę laboratoriją. Deja, pokyčiai vyksta per lėtai, šalims narėms duota laiko pakeisti teisės aktus per trejus metus. Naujausi duomenys rodo, kad netikro medaus kiekis išaugo. Europos profesionalių bitininkų asociacija (EPBA) atliko tyrimą Vokietijoje, gauti šokiruojantys rezultatai – apytiksliai 80 % prekybos centruose parduodamo medaus yra netikras, panašūs rezultatai gauti ir Serbijoje.
Bitininkystė neišgyvens nesąžiningos netikro medaus konkurencijos. Todėl pats laikas mums visiems veikti ir bendradarbiauti. Pirmiausia Europos politikai privalo imtis griežtų priemonių kovojant su medaus padirbinėjimu, reikia NEDELSIANT sukurti padirbinių aptikimo metodus, įsteigti etaloninę laboratoriją. Turi būti atliktas patikrinimas visose Europos šalyse ir netikras medus pašalintas iš rinkos!
Turime informuoti vartotojus apie šią problemą, juk medų vartojame norėdami sustiprinti sveikatą, o netikras produktas kartais jai tik kenkia. Štai kodėl vartotojams Europoje siunčiame žinutę: „Mes, europiečiai, renkamės europietiškus bičių produktus, geriausia – iš vietinės aplinkos arba bent jau iš savo šalies, ar bent iš Europos! Visos bitininkystės organizacijos Europoje turi suvienyti jėgas siekdamos to paties tikslo. Deja, jei nebendradarbiausime, nieko nepasieksime. Europos bitininkystės asociacija (EBA) atvira bendradarbiavimui, mūsų vienintelis tikslas – bitininkų ir vartotojų apsauga!“ – pranešime spaudai teigia Europos bitininkystės asociacijos prezidentas Boštjanas Nočas.
Europos bitininkystės asociacijos vykdomoji valdyba ragina sustabdyti medaus klastojimą
Šiuo metu pagrindinis Europos bitininkystės asociacijos tikslas yra SUSTABDYTI medaus klastojimą. Patikslintoje Medaus direktyvoje nustatyti reikalavimai aiškesniam medaus mišinių kilmės ženklinimui – tai puikus pasiekimas. Be to, ES direktyvoje 2024/1438 nurodyta, kad bus parengti medaus autentiškumo nustatymo metodai, įsteigta Europos etaloninė laboratorija, pateiktos rekomendacijos dėl atsekamumo sistemos importuotojui ir gamintojui. Tačiau numatomas šių priemonių įgyvendinimo terminas – 2028 arba 2029 m. – per tolimas. EBA stengsis, kad visi direktyvoje numatyti įsipareigojimai būtų pradėti taikyti ES kuo greičiau. Todėl pirmoji asociacijos užduotis bus pokalbis su visais šios srities politinių sprendimų priėmėjais. EBA tiki, kad Europos politikai supras problemą ir apsaugos vartotojus bei bitininkus. Manome, kad Europos Komisijos duomenys, jog 46 % medaus yra padirbtas, – gana aiškus įspėjimas ir pavojaus signalas! EBA remia visų Europos bitininkystės organizacijų, kurios siekia to paties tikslo – sustabdyti padirbinėjimą, veiklą. Trumpuoju laikotarpiu EBA visas savo jėgas nukreips į dialogą su sprendimus priimančiais asmenimis. Jei derybos nebus sėkmingos, spręsime dėl galimų protestų.
Rinkimės europietišką medų!
Rinkdamiesi europietišką medų, padedate bitininkams išlaikyti susidomėjimą bitininkyste ir taip prisidedate prie bičių išlikimo. Laukinius apdulkintojus išnaikino intensyvi žemdirbystė, o bitės gyvuos tol, kol bitininkai bus suinteresuoti jas auginti. Dėl bites puolančių parazitų be bitininkų priežiūros jos neišgyventų nė dvejų metų.
Europiečiai žino, kad Europos bitininkai laikosi tradicinės gamybos taisyklių, rūpinasi bitėmis, vartotojams tiekia saugų aukščiausios kokybės medų.
Europos reglamentai užtikrina aukštus medaus gamybos ir higienos standartus. Europos bitės nėra gydomos antibiotikais ir kitais draudžiamais preparatais, todėl medus yra švarus.
Europietiškame meduje yra mūsų organizmui reikalingų antioksidantų, mineralų ir probiotikų.
Švari Europos gamta leidžia surinkti daug geresnės kokybės ir kvapnesnį medų nei įvežtinis.
Rinkdamiesi europietišką medų, prisidedate prie vietinių žemės ūkio produktų kokybės gerinimo, nes bitės apdulkina pasėlius.
Rinkdamiesi europietišką medų, saugote gamtą ir biologinę įvairovę, nes bitės apdulkina ir daugybę laukinių augalų, kurie yra itin svarbi mitybos grandinės dalis.
Rinkdamiesi europietišką medų, remiate kultūros paveldą ir šimtametes kulinarines tradicijas, kurios prisideda prie mūsų sveikatos stiprinimo ir sieja mus su gamta. Įrodyta, kad medaus naudojimas gaminant patiekalus leidžia geriau iš jų pasisavinti maistines medžiagas.
Pasirinkę europietišką medų, kurio nereikia gabenti tolimus atstumus, mažinate aplinkos taršą. Be to, klastojant medų naudojami dideli energijos ištekliai. Bitininkystė remiasi tik vietiniais gamtos ištekliais.
Rinkdamiesi europietišką medų remiate vietinius bitininkus, mažinate infliaciją ir kapitalo nutekėjimą iš Europos.
Kai renkatės europietišką medų, galite būti tikri, kad gaunate tikrą bičių surinktą produktą. Remiantis Europos Komisijos atlikto tyrimo rezultatais, beveik 50 proc. įvežtinio medaus yra padirbtas. Pirkite medų tiesiai iš vietinių bitininkų, jei jį įsigyjate parduotuvėje, atkreipkite dėmesį į kilmės šalį, nes saugiausias medus yra iš Europos. Daugumoje medaus padirbinių yra cukraus sirupų su priedais. Toks medus dažniausiai nėra turėjęs jokio sąlyčio su bitėmis. Medaus padirbinėtojai pelnosi iš vartotojų apgaudinėjimo.
Padirbtame meduje gali būti net natrio hidroksido (kaustinės sodos), dirbtinių fermentų (kurių dedama ir į vadinamąjį veganišką „medų“, tačiau medumi šio produkto vadinti negalime, nes jo nerinko bitės), kvapiųjų medžiagų, dažiklių ir prastos kokybės cukrų, kurie gali kelti pavojų žmonių sveikatai. Toks netikras medus neturi nė menkiausios biologinės vertės, kurią bičių suneštas teikia žmogaus organizmui. Beje, bičių produktai vis sėkmingiau naudojami apiterapijoje (tai mokslu ir tradicijomis pagrįsta papildomosios medicinos šaka).
Europos bitininkystės asociacijos ir Lietuvos bitininkų sąjungos inf.