Naujienos ir įvykiai

Grįžti į įvykių sąrašą
2021-04-22

Tyrimas: Medunešių bičių šeimų žuvimai 2020/2021

Gerbiami Bitininkai,

Šiuo metu mes turime tik vieną mokslininką/ę dirbančią tarptautiniu mastu. Tai Dr. Laima Blažytė – Čereškienė. Jau keletas metų. kaip ji dalyvauja pasaulio bitininkystės mokslininkų asociacijos COLOSS https://coloss.org/ veikloje, jos skelbiami straipsniai yra cituojami kituose mokslo darbuose.

Taigi, mūsų bičiulę Laimą mes turime tik gerbti ir labai jai padėti. Todėl kviečiame, kad kuo daugiau bitininkų įsijungtų į kasmetinę COLOSS apklausą apie bičių šeimų išgyvenimą.

Pastarąjį dešimtmetį daugiausia Europoje ir Šiaurės Amerikoje vis dar registruojama nemažai medunešių bičių šeimų žuvimų, tačiau jų priežastys vis dar nėra aiškios. Europos ir JAV bičių ekspertai, suprasdami, kad atskirų šalių pastangos nustatyti bičių šeimų praradimų priežastis vargu ar bus sėkmingos, 2008 m. suformavo tarptautinį tinklą „COLOSS“, kuris ėmėsi kompleksiškos žuvimų priežasčių ir tarpregionių skirtumų analizės.

Šiuo metu daugiau nei 1000 mokslininkų kartu dirba šiame tinkle konkrečiose darbo grupėse.

Epidemiologinė darbo grupė parengė standartizuotą klausimyną, kad būtų galima nustatyti pagrindines bičių šeimų praradimo priežastis ir pateikti bitininkams tvaraus valdymo strategijas. Kviečiame užpildyti 2021 m. anketą, kurią rasite toliau. Tai leis palyginti Jūsų atsakymus su kitų bitininkų rezultatais. Pagal Jūsų duomenis bus galima įvertinti santykinę bičių šeimų praradimo riziką dėl bitininkų sprendimų, tokių kaip gydymas nuo Varroa, šeimų vežiojimas ar korių keitimas. Taip pat siekiama nustatyti bičių šeimų praradimų skirtumus tarp regionų ir šalių.

Siekiant apsaugoti Jūsų privatumą, Jūsų asmeninė informacija bus perkoduota ir nepateikta jokiai trečiajai šaliai.

Prašome atidžiai perskaityti klausimus ir atsakyti į kuo daugiau. Jūsų bendradarbiavimas yra labai svarbus.

Šis klausimynas bus uždarytas birželio 1 d.

Atkreipkite dėmesį, kad klausimus pažymėtus žvaigždutėmis (*) būtina užpildyti.

 

Labai dėkojame už bendradarbiavimą.

Laima Blažytė-Čereškienė

laima.blazyte@gamtc.lt

+37068584622

Gamtos tyrimų centras, Vilnius

Norėdami pradėti pildyti klausimyną spragtelėkite ant nuorodos:

https://www.bee-survey.com/index.php/929995?lang=lt