Apimondijos kongrese Kijeve 2013

                                                                                                       Grįžti į Mokomosios išvykos
 

2013 m. rugsėjo 28 – spalio 4 dienomis Lietuvos bitininkų sąjunga organizavo mokomąją išvyką į 43 – čią APIMONDIJA kongresą Kijeve ir Apiekspo parodą. Išvykoje dalyvavo 200 Lietuvos bitininkų, atstovai iš 42 rajonų bitininkų draugijų. Atsakingas už mokomąją išvyką buvo Lietuvos bitininkų sąjungos viceprezidentas Kazys Spetyla.

2013 m. rugsėjo 29 – spalio 3 dienomis mokomosios išvykos dalyviai buvo APIMONDIJA kongreso renginiuose ir Apiekspo parodoje. Lietuvos bitininkai susipažino su pasaulio bitininkystės naujovėmis, dalyvavo naujų bitininkystės įrenginių pristatyme, naujų bitininkavimo technologijų aptarimuose. Susitiko su daugelio pasaulio valstybių bitininkais, vyko abipusiai naudingos diskusijos.

Verti dėmesio oficialūs konkurso Bitininkystės pasaulinė premija 2013 rezultatai. Konkurso dalyviai užregistravo 400 įvairiausių eksponatų. Išdalinta 100 medalių (41 aukso, 31 sidabro, 28 bronzos). Konkurso dalyviai iš Slovakijos laimėjo daugiausia medalių (15), Rusijos ir didžiosios Britanijos atstovai užėmė antrą vietą (po10 medalių), o trečią vietą laimėjo (7 medalius) Brazilijos bitininkai. Pagal APIMONDIA paskelbtą informaciją konkurso nugalėtojais yra 37 pasaulio valstybės: Australija, Austrija, Baltarusija, Brazilija, Kanada, Kinija, Kipras, Danija, Etiopija, Suomija, Prancūzija, Vokietija, Indija, Italija, Jordanija, Kirgizija, Lietuva, Moldavija, Omanas, Lenkija, Rumunija, Rusija, Ruanda, Saudo Arabija, Slovakija, Slovėnija, Pietų korėja, Ispanija, Šveicarija, Tanzanija, Turkija, Uganda, Didžioji Britanija, Ukraina, JAV, Venesuela, Zimbabvė. Medalius gavo 70 iš 200 užsiregistravusių dalyvauti konkurse, t.y. beveik kas 3 konkurso dalyvis.

Lietuva laimėjo aukso medalį Konkurso klasėje A16 (išradimai) už bičių duonos šalinimo iš korių stalinį įrenginį, pavadintą „Spragilu“. Įrenginio autorius Prienų bitininkų draugijos pirmininkas, UAB „Wilara“ direktorius Gediminas Olsevičius.

2013 m. spalio 3 – 4 dienomis mokomosios išvykos dalyviai keliavo techniniame ture per Ukrainą, Lenkiją ir sugrįžo į Lietuvą. Techninio turo metu buvo susipažinta su Ukrainos bitininkystės produktų kokybės ir saugos laboratorija, Nacionalinio Žemės ūkio universiteto laboratorija, P. I. Prokopovičiaus bitininkystės Instituto Nacionaliniu mokslinių tyrimų centru bei unikaliu Bitininkystės muziejumi, Bitininkystės produktų ūkiu netoli Kijevo, Medaus gėrimų gamykla, Pečersko Lavra vienuolyno bitynu, regionine Liublino bitininkų asociacija ir aplankyti 3 bitynai. Susipažinta su bitininkavimo ypatumais šiame regione.

 Ukrainos bitininkystės produktų kokybės ir saugos laboratorija prie Nacionalinio aplinkos mokslų universiteto kaip nepriklausoma laboratorija Ukrainoje sukuria sąlygas formuoti saugių ir aukštos kokybės produktų rinką, tiek Ukrainos vartotojams, tiek eksporto ir importo prekybos rinkai. Tai didžiausia bei pažangiausią įrangą turinti tokio pobūdžio institucija Ukrainoje ir viena iš didžiausių Europoje. Kartu su Nacionalinio aplinkos mokslų universiteto laboratorija jos yra oficialios APIMONDIA kongreso mokslinės programos partnerės.

Bitininkystės muziejus (P. I. Prokopovych Nacionalinių Tyrimų Centras). Pagerbiant didžio Ukrainos mokslininko, mokslinės bitininkystes įkūrėjo Petro Ivanovičiaus Prokopovičiaus atminimą, 1992 m. balandį moksliniam tyrimų institutui buvo suteiktas jo vardas, o 2005 m. birželį Institutui buvo suteiktas su „Bitininkystės muziejumi“ statusas. Bitininkystės muziejuje buvo susipažinta su Ukrainos bitininkystės istorija, bitininkystės tipais ir technologijomis, unikaliais ir žymiausių mokslininkų ir praktikų kurtais eksponatais, bičių šeimų gyvenimu, medaus rinkimo ypatumais ir kitomis bitininkystės temomis.

Lietuvos bitininkų sąjungos narių mokomosios išvykos į APIMONDIJA kongreso renginius reikšmė yra labai didelė Lietuvos bitininkystės vystymui, bitininkų tobulėjimui, bitininkystės stiprėjimui. Lietuvos bitininkų sąjungos viceprezidentas doc. dr. Algirdas Amšiejus dalyvavo APIMONDIJA viceprezidento ir 2017 metų 45-iojo kongreso rengėjo rinkimuose. APIMONDIJOS viceprezidentu išrinktas Argentinos bitininkystės specialistas Lucas Daniel Martinez, o 2017 m. kongreso šeimininkais tapo Turkijos bitininkai.

Mokomosios išvykos dalyviai sukauptą patirtį ir žinias perteiks Lietuvos bitininkų sąjungos narių susirinkimuose, ir rajoninių bitininkų draugijų narių susirinkimuose.