Mokomoji išvyka į Lenkiją ir Kroatiją 2016

2016 m. birželio 12-19 dienomis Lietuvos Bitininkų Sąjunga organizavo mokomąją išvyką  į Lenkiją ir Kroatiją 

Kelionėje dalyvavo 45 dalyviai, atstovaujantys Akmenės, Anykščių, Biržų, Jonavos, Joniškio, Kaišiadorių, Kauno, Kėdainių, Kelmės, Kretingos, Lazdijų, Marijampolės, Mažeikių, Molėtų, Pakruojo, Panevėžio, Pasvalio, Plungės, Radviliškio, Raseinių, Rokiškio, Rūdiškių, Šiaulių, Širvintų, Ukmergės, Varėnos, Vilkaviškio, Zarasų bitininkų draugijoms bei Vilniaus bitininkų susivienijimui.
Kelionės metu pravažiuota autobusu 4050 km, turėta 7 nakvynės viešbučiuose. Aplankyta 4 bitynai (3 Kroatijoje ir 1 Lenkijoje), 1 bitininkystės inventoriaus įmonė, 1 gamybos iš bičių produktų įmonė, Kroatijos nacionalinis gamtos augmenijos ir ežerų parkas, išklausyta 4 pranešimai apie Kroatijos bitininkystę.
Kelionės metu buvo aplankyta ir susipažinta: 2016 m. birželio 13 d. Lenkija
Aplankėme bitininkystės inventoriaus kompaniją „Lyson". Tai viena iš didžiausių šiuo metu pasaulyje tokio profilio įmonių. 2015 metų rudenį ši kompanija persikėlė į naujas gamybines -prekybines patalpas. Čia susipažinome su metalinio inventoriaus bei avilių iš polistirolo gamybos technologija. Aplankėme kompanijos bityną, kuriame auginamos bičių motinos. Pardavimo skyriuje, pasižyminčiu didele bitininkavimo inventoriaus įvairove, galėjome susipažinti su naujausiomis šiuo metu taikomomis technologijomis darbo su bitėmis srityje.

2016 m. birželio 14 d. Kroatija
Susitikimas su Kroatijos bitininkų asociacijos vadovais bei darbuotojais. Jo metu išklausėme keletą pranešimų:
■ Apie Kroatijos bitininkystės situaciją
■ Apie ES ir vyriausybės paramą šalies bitininkams
■ Apie organizuotą bitininkų judėjimą ir juos jungiančią asociacijos veiklą.
■ Apie bitininkystės žurnalą „Hrvatską pčela", kuris leidžiamas jau 135 metai be pertraukos.
■ Valstybinio bitynų registro sudarymą bei administravimą
Kroatijos bitininkai atsakė į mums rūpimus klausimus, buvo pasikeista nuomonėmis apie skirtumus bei panašumus tarp Lietuvos ir Kroatijos.
Informacija apie šį susitikimą Kroatijos bitininkų asociacijos tinklapyje http://www.pcela.hr/index.php?option=com content&task=view&id=2235
2016 m. birželio 15 d. Kroatija
Apsilankymas bičių produktų įmonėje „PIP". Tai šeimyninė įmonė, įkurta dar 1930 metais, prieš kelis metus savo veiklą perkėlusi į šiuolaikinę apiterapijos produktų gamyklą, atitinkančią ES geros gamybos praktikos reikalavimus. Apsilankymo metu tiesiogiai apžiūrėjome gamybos procesą, buvome supažindinti su galutine produkcija, kurios pagrindas yra bičių pagaminti produktai.
Taip pat išklausėme labai įdomų pranešimą, pavadinimu „Medaus akademija", kurį skaitė vienas iš įmonių savininkų Ivan Bračič. Pasinaudodamas savo patirtimi dirbant su bitėmis Kanadoje, jis pateikė konkrečių faktų bei patarimų kaip išlikti konkurencingais Europos Bendrijoje, kokie yra
Kroatijoje naudojamų avilių tipų privalumai bei trukumai, kaip paruošti bites žiemojimui Lanstroto tipo aviliuose.
Apsilankymas Lovro Krnič ekologiniame bityne. Šiame bityne susipažinome su Kroatijos ekologinio bitininkavimo metodais bei taisyklėmis, Bityno savininkas išsamiai papasakojo apie savo darbo su bitėmis principus, supažindino su jo parašyta knyga „Ekologinė bitininkystė". Degustavome bičių produktus ir tiesiog betarpiškai įsitikinome kaip paprastai ir be didelių investicijų galima įkurti sodybą - bityną ir laimingai ten darbuotis, sulaukus senatvės pensijos.

2016 m. birželio 16 d. Kroatija
Apsilankymas Plitvicos nacionaliniame ežerų parke. Tai 30.000 hektarų ploto teritorija su 16 ežerų, išsidėsčiusių beveik vienoje vietoje ir aukščio skirtumo diapazonas tarp jų yra apie 80 metrų.
Pėsčiomis praėję apie 6 km, susipažinome su šios vietovės medingaisiais augalais, palygindami juos su savo šalies medingųjų augalų baze.
Vizitas į Radmilo Nančevič bityną. Bitynas įkurtas šalia Pitvico ežerų parko. Jo savininkas Radmila Nančevič yra pusiau profesionalus bitininkas, kadangi pagrindinis jo darbas yra valstybinėje miškų ūkio tarnyboje. Bityną sudaro apie 50 šeimų, visos jos vežiojamos ir tik Langstroto tipo aviliuose. Vežioti bičių šeimas šalia medingųjų augalų verčia gamtos sąlygos, o žiemoti bitynas keliauja už 300 km į Viduržiemio jūros klimato regioną, kur į nedidelę teritoriją suvežama žiemai apie 10000 bičių šeimų. Migracinei bitininkystei reikalingą transportą susikooperavę įsigijo 3 bitininkai. Didelis bičių priešas yra meškos, rudeniop nusileidžiančios iš kalnuotų vietovių.

2016 m. birželio 17 d. Kroatija
Susitikimas su Dalmatijos regiono bitininkais. Susitikimo buvo surengtas Zadaro mokslo bibliotekos parodų salėje. Šio miesto municipaliteto ekonomikos departamento vadovas Ivica Katič.
Paskaitą apie Dolmatijos regiono bitininkystę skaitė bitininkas Krste Bukvič. Šiame regione sutelkta apie 15% šalies bitininkystės - tiek pagal bičių šeimų, tiek pagal pačių bitininkų skaičių. Vidutinis prikopiamo medaus kiekis iš šeimos yra apie 30 - 40 kg. Regiono augalijos savitumas leidžia gauti išskirtinį skonio bei savybių atžvilgiu medų. Vienas iš pagrindinių medingųjų augalų yra vaistinis šalavijas. Daugybė salų viduržiemio jūros pakrantėje sudaro geras sąlygas bičių motinų poravimuisi šiose salose įsteigtuose punktuose. Gausaus medunešio metu avilys gali pasunkėti nuo 3 iki 14 kg per parą. Kroatijoje metinis bitininko nario mokestis draugijai yra apie 60 Eurų, iš kurių pusę vietinė draugija sumoka centrinei asociacijai. Turimų bičių šeimų skaičius nario mokesčio neįtakoja, tik tiems bitininkams, kurių bitynai didesni nei 30 šeimų, yra pirmenybė dalyvaujant įvairiuose projektuose.
Apsilankymas Krste Bukvič bityne. Šis bitininkas laiko apie 300 šeimų ir didžioji dalis jų yra įkurta bitidėse. Dauguma avilių Langstroto tipo, bet yra ir nacionalinio taip vadinamo A Z tipo avilių. Bitynas atnaujinamas arba didinamas seimelių, sudaromų jau anksti pavasarį, pagalba.

Sigitas Ūselis Išvykos organizatorius