Mokomoji išvyka į Čekiją, Slovėniją ir Lenkiją 2012

                                                                                                      Grįžti į Mokomosios išvykos
 

2012 m. birželio 10 - 17 dienomis Lietuvos bitininkų sąjunga organizavo mokomąją išvyką į Čekiją, Slovėniją ir Lenkiją. Šioje išvykoje dalyvavo 46 Lietuvos bitininkų atstovai.
 

Mokomosios išvykos metu:
2012 m. birželio 11 d. buvo aplankyta Čekijos bitininkystės instituto bičių motinų auginimo stotis, esanti šalia Brno miesto. Tai viena iš septynių šios šalies tokio pobūdžio stočių, kuriose auginamos bičių motinos veisliniam darbui t.y. jos, kaip motininė veislinė medžiaga platinamos bičių motinų augintojams, kurie jau augina jas bitininkams. Stoties darbuotojai papasakojo kaip saugomas tėvinis (bičių tranų) genofondas, kokią svarbią reikšmę turi jų subrendimo laipsnis ir oro aplinkos sąlygos susiporavimui, kaip griežtai pavyksta išlaikyti reikiamą Karnikos porūšio bičių genofondą maždaug 5 km spinduliu aplink šią stotį. Gana plačiai paplitęs būdas aprūpinti bitininkus motinine medžiaga ne išsiritusiomis motinomis, bet dar tik 6 – 7 dienų lervomis neuždengtose akutėse, kas Lietuvoje nepraktikuojama.
 

2012 m. birželio 12 d. buvo aplankyta Slovėnijos žemdirbystės Instituto bitininkystės skyrius. Jame yra 4 darbuotojai. Skyrius vykdo įvairias programas, kurių tikslas išlaikyti Karnikos porūšio bičių motinų grynumą. Slovėnija yra laikoma šios bičių porūšio gimtine. Instituto skyrius koordinuoja darbą tarp šalies motinų augintojų. Pas juos patenka visa informacija iš bitininkų apie motinų savybes bei jiems grąžinamos geriausiai užsirekomendavusios motinos. Pastarosioms, skyriuje atliekamas morfologinis tęstas (kubitalinio indekso nustatymas) ir tik po to tampa veisline medžiaga, skirta pramoninei bitininkystei. Slovėnijoje kaip ir Čekijoje bičių motinų augintojai daug dėmesio skiria higieniškam bičių elgesiui arba, paprasčiau, sugebėjimui labai švariai valytis, nes ši savybė yra praktiškai pagrindas kovoje prieš amerikinį perų puvinį.
 

Tą pačią dieną pas bičių motinų augintoją Jani Dremlej susipažinome su bičių motinų auginimo technologija. Jo bityne yra 340 šeimų. Kasmet išauginama 4 – 6 tūkstančiai apvaisintų motinų. Savos gamybos nukleusų rėmai pritaikyti taip, kad rudenį galima būtų juos po 4 sudęti į vieną lizdo rėmą. Jis teigia, kad sudarius naujai nukleusą (poravimosi šeimelę), nebūtina jį parą laikyti rūsyje. Pakanka parą palaikyti jį uždarius, kad bitės neišsiskraidžiotų. Šeimoms augintojoms lervos įduodamos kas 10 dienų. Prie įdedamo rėmo iš abiejų pusių pristatoma po rėmą, kuriame yra maždaug trečdalis nedengtų ir du trečdaliai dengtų perų.
 

2012 m. birželio 13 d. buvo aplankyta Slovėnijos bitininkų asociacijos centras. Tai didžiulis pastatas, kuriame dar yra bitininkystės reikmenų parduotuvė, viešbutis bei kavinė. Čia išklausėme dvi paskaitas. Pirmoje buvome supažindinti su šios šalies bitininkų asociacijos veiklos pagrindais, pradedančiųjų bitininkauti mokymo sistema. Taip pat buvome supažindinti su mokymo sistema „Bitininko meistro“ vardui gauti bei jaunųjų bitininkų būrelių vidurinėse mokyklose organizavimu. Slovėnai didžiuojasi bitininkų žurnalu, kuris leidžiamas jau 114 metų ir 36 lapų storio skaitytojus pasiekia 11 kartų per metus. Nors medaus derlius ir nėra didelis (25 – 35 kg vidutinis ir 60 – 70 kg geras), tačiau pagal bičių šeimų tankumą ši šalis kokius 3 kartus lenkia Lietuvą, o bitininkystė pagal svarbą yra kokioje ketvirtoje ar penktoje vietoje tarp visų žemės ūkio šakų. Kitoje paskaitoje susipažinome su šios šalies pagrindiniais medingais augalais (parodomieji auginami šalia asociacijos pastato) bei naujaisiais šios šalies apiterapeutų tyrimais. Beje, jie teigia, kad būtent rapso medus turi daugiausiai iš visų kitų medaus rūšių antibakterinių savybių. Gera priemonė parodontozės gydymui ir profilaktikai. Aplankėme ir pastate esančią bičių produktų laboratoriją, kurioje atliekami tyrimai, būtini norint parduoti šiuos produktus rinkoje. Vizitą baigėme aplankydami bitininkystės biblioteką, kurioje sukaupta penki tūkstančiai leidinių ir pasaulyje yra tik penkios tokios specializuotos bibliotekos bei parodomąjį bitynėlį šalia pastato.
 

Tą pačią dieną aplankėme Bitininkystės inventoriaus firmą „Logar“, kurioje susipažinome su šios šalies bitininkystėje naudojamu bitininkystės inventoriumi. Taip pat buvo aplankytas Bitininkystės muziejus senoviniame Rodovljicos miestelyje. Tai valstybinis muziejus, užimantis apie porą šimtų kvadratinių metrų. Jame sukaupta eksponatai, menantys bitininkystės istoriją nuo senų laikų iki dabar ir informacija apie žmones, kažkuriuo laiku daug pasitarnavusius bitininkystei.
 

2012 m. birželio 14 d. Slovenijoje lankėmės bitininkystės inventoriaus kompanijoje „Kipgo“, kuri labai daug šiuo metu investuoja į stambaus metalinio medaus apdorojimo inventoriaus gamybą. Pabuvojome žymaus šalies bitininko Franc Šivic bityne, apžiūrėjome jo pasodintų medingų augalų parodomąją kolekciją. Namuose, šalia medaus apdorojimo patalpų, yra dar dvi didžiulės patalpos ir vienoje jų sukaupta šalies bitininkystės inventoriaus (pagrinde avilių) įvairių laikų kolekcija, o kitoje patalpoje - unikalių šio bitininko nuotraukų paroda. Beje bent penkios iš šių nuotraukų įvairiuose Apimondia kongresuose yra pelniusios aukso medalius ir viena sidabro. Turbūt tai vienas iš geriausių bei profesionaliausių pasaulyje fotografų bitininkystės tematika.
 

2012 m. birželio 15 d. Lenkijoje aplankėme bitininkystės inventoriaus kompaniją „Lyson“. Čia susipažinome su metalinio inventoriaus gamybos technologija. Pardavimo skyriuje išdėstytų prekių gausa ir asortimentas šiai dienai lenkia turbūt visas kitas Europos šalių panašaus pobūdžio įmones.
 

Sigitas Uselis
Išvykos organizatorius