Apimondijos kongrese Kanadoje, Monrealyje 2019

2019 m. rugsėjo 7-15 d. Lietuvos bitininkai dalyvavo pasauliniame bitininkų kongrese APIMONDIA 2019. LBS viceprezidentas Algirdas Amšiejus, LBS valdybos narys Jonas Juodvalkis, Plungės bitininkų draugijos pirmininkas Donatas Abrutis, Pasvalio bitininkų draugijos pirmininkas Gediminas Bauža, bitininkas Sigitas Uselis (atsakingas už išvykos organizavimą).

Siekiant sukaupti daugiau informacijos grupės dalyviai pasiskirst:
Bičių biologija -Algirdas Amšiejus,
Techniniai sprendimai bitininkystės praktikoje - Jonas Juodvalkis.
Visuomeninė veikla bitininkystėje -Donatas Abrutis, Gediminas Bauža,
Bičių sveikata ir bitininkystės ekonomika - Sigitas Uselis.
Organizuotoje išvykoje buvo susipažinta susu bitininkyste tiesiogiai. Lankytasi "Miels d Anicer bityne (1000 bičių šeimų). Susipažinta su praktiniu veislininkystės  darbu, bitininkavimo ir medaus gamybos technologija, bityno rinkodaros sistema "Nuo bičių avilio iki galutinio pirkėjo".

Sukaupta informacija bus paskelbta "Lietuvos bitininke" ir per paskaitas bitininkų draugijose. 

Autorius: Sigitas Uselis

Apie kongresą Apimondija 2019 plačiau
Kaip jau teko rašyti įspūdžiuose apie kongresą Apimondia 2019 „Lietuvos bitininkas“ Nr. 98 kad tai nebuvo labai šventiškas renginys, kaip kad kai kurie ankstesni, o tai daugiau buvo labai gerai organizuotas pasaulio bitininkų praktinis seminaras, kaip įprasta, susidedantis iš dviejų dalių – mokslo ir pasiekimų bei naujovių praktikoje.
Be abejo, svarbiausias dokumentas, priimtas šios pasaulinės bitininkų organizacijos Generalinėje Asamblėjoje tai Apimondijos pareiškimas dėl medaus falsifikavimo. Jisai skirtas valdžios institucijoms, prekybininkams, prekybos centrams, mažmenininkams, gamintojams, vartotojams ir kitiems medaus prekybos grandinės dalyviams, siekiant užtikrinti medaus grynumo ir autentiškumo kilmę arba paprasčiau – atskirti kokybišką medų nuo falsifikuoto. Dokumente teigiama jog medus yra kaip pasekmė sudėtingo nektaro / lipčiaus virsmo procesas, vykstantis tik avilio viduje Medus yra išskirtinis dėl savo gamybos proceso ir sudėties. Vanduo, taip pat gliukozė, fruktozė, kiti cukrus, baltymai, organinės medžiagos ir kiti natūralūs komponentai neabejotinai laikomi medaus sudedamosiomis dalimis, kurios negali būti pašalintos.
Pažymima, kad medaus falsifikavimas buvo vykdomas nuolat, tačiau tokie didžiuliai mastai kaip dabar iki šiol dar nebuvo žinomi. Pagrindiniai medaus falsifikavimo būdai yra šie:
1. Praskiedimas įvairiais pagamintais sirupais, pvz. iš kukurūzų, cukranendrių cukraus, runkelių cukraus, ryžių, ir kt .;
2. Nesubrendusio medaus, kuris toliau dehidratuojamas (pašalinama drėgmė) naudojant techninę įrangą;
3. Jonų mainų dervų naudojimas likučiams pašalinti ir medaus spalvai pašviesinti;
4. Užmaskuota ir (arba) neteisingai pažymėta medaus geografinė ir (arba) botaninė kilmė;
5. Dirbtinis bičių maitinimas medunešio metu.

Dabartinė medaus falsifikavimo problema turi didžiulį mastą visame pasaulyje ir daro įtaką kokybiško medaus kainai ir tuo pačiu daugelio bitynų egzistavimui. Todėl APIMONDIA siūlo šiais būdais kovoti su šia globaline problema:
- bitininkų bendruomenės supratimas apie teisingą gamybą per paskaitas ir leidinius;
- vartotojų informavimas per žiniasklaidą;
- mažmenininkų ir pakuotojų informuotumas apie poreikį keisti situaciją šalyse, kuriose yra
įstatymai, neatitinkantys pasauliniam medaus standartui kriterijai ir kurių produktas negalėjo būti
eksportuojami į šalis, kuriose galioja šis standartas;
- informuotumas ir bendradarbiavimas su nacionalinėmis valdžios institucijomis, kurios turėtų periodiškai jas peržiūrėti jų medaus standartus ir naudodamas geriausius prieinamus medaus nustatymo metodus nustatant sukčiavimus;
- sąmoningumas ir bendradarbiavimas su tarptautinėmis valdžios institucijomis ir institucijomis.
Bitininkystės mokslo pristatymuose mokslininkai kaip visada supažindino apie atliekamus tyrimus įvairiose bičių gyvenimo srityse. Tačiau ne kiek atskiri pasiekimai tiriamųjų darbų, bet bendros problemos, su kuriomis susiduria viso pasaulio bitininkai, labiausiai sulaukė kongreso dalyvių dėmesio. Pagrindinės būtų šios:

Žemės ūkio intensyvinimas. Pesticidai.
Medaus klastojimas.
Bičių kenkėjai ir ligos.
Klimato pokyčiai ir jų visuotinis poveikis bitininkystei.
Žemės naudojimo pokyčiai dėl urbanizacijos.
Varroa erkės, akaricidai (erkių naikinimo priemonės) ir jų poveikis bičių sveikatai
Bitininkų senėjimas.
Politikos formuotojams trūksta informuotumo apie bičių svarbą.
Trūksta visuomenės supratimo apie bičių naudą.
Todėl bitininkams buvo patariama:
Pritaikykite savo bitininkystės praktiką, kad ji būtų modernesnė ir tuo pačiu labiau ekonomiška
Stiprinkite bičių imuninę sistemą, leisdami joms būti arčiau natūralus savojo elgesio
Investuokite į naujas, nesikišančias į bičių gyvenimą priemones (pagrinde informacinių technologijų pagrindu), kad turėtumėte aiškią situacijos viziją
Informuokite ūkininkus, kad mūsų bitės yra būtina partnerės rytojaus žemės ūkiui
Paįvairinkite savo produkciją, kad išlaikytume teigiamą bityno rentabilumą

Nors pati bitininkystė yra gana konservatyvi – štai avilio forma ir struktūra nelabai ką pasikeitė per pastaruosius porą šimtų metų nuo jo sukūrimo, tačiau ir į bičių priežiūros darbus jau skverbiasi informacinės technologijos. Nebe naujiena, kad įdiegus jutiklius avilyje, per atstumą bitininkas gali žinoti situaciją koks yra medunešis, maisto atsargos pavasarį, kokia drėgmė ir temperatūra lizde, spietimosi situaciją, ar nepavogtas kartais avilys ir t.t. Sukurtos programos, galinčios pakeisti bityno užrašus, daromus ranka ir kartu palengvinančios sekti ir kontroliuoti bičių šeimų būklę. Informacinių technologijų įdiegimo privalumas yra tai, kad norint žinoti situaciją bičių šeimose, nereikia tokiu atveju važiuoti specialiai į bityną ir atidarinėti avilius. Tai ne tik laiko ir finansinių sąnaudų sutaupymas, bet, kas svarbu, ramybė bičių šeimoms, nes kiekviena bitininko invazija į avilį yra susijusi su bičių šeimos tam tikru stresu, o be to, ir tądien prarandama dalis nektaro derliaus, kurį bitės būtų surinkusios, jei joms būtų niekas netrukdę.
Tikra naujove informacinių technologijų panaudojimo bitininkystės srityje tapo kongrese pristatytas grupės Švedijos mokslininkų sukurtas įrenginys bičių šeimos užsikrėtimo varoa erkėmis lygiui nustatyti. Jo esmė tokia, kad bitininkas iš bičių šeimos išmaniuoju telefonu nufotografuoja ne mažiau 2 - 3 rėmus su perais ir bitėmis ant jų ir pasiunčia nuotraukas į jų įsteigtą tyrimo centrą. Specialiai sukurtas įrenginys skanuoja esančių bičių ir erkių ant jų skaičių ir pagal tam tikrą formulę paskaičiuojamas šeimos užsikrėtimo lygis. Tai žymiai našesnis ir efektyvesnis metodas, nei naudojant tam reikalui alkoholį ar cukraus pudrą. Daugiau informacijos apie tai galima rasti internetiniu adresu https://beescanning.com/

O štai Italijos mokslininkų komanda demonstravo irgi tam pačiam darbui (varozės užsikrėtimo lygiui nustatyti) skirtą jų sukurtą įrenginį. Jis panašus į kopijavimo aparatą ir siūloma įsigyti pačiam bitininkui. Veikimo principas toks, kad į šį įrenginį įdedamas baltas popieriaus lapas, prieš tai buvęs porėmyje avilyje su ant jo kritusiomis erkėmis ir įrenginys per 30 sekundžių suskaičiuoja erkių kiekį. Įdiegus savame telefone specialią programėlę duomenys iš įrenginio perduodami į telefoną. Daugiau informacijos apie šį prietaisą https://www.apisfero.org

Esant šiuo metu tam tikrai medaus perprodukcijos situacijai, bitininkų žvilgsniai krinta ir į alternatyvius iš bičių naudos gaunamus šaltinius. Štai po Apimondijos 2013 kongreso Kijeve, kur lankėsi bent trejetą šimtų Lietuvos bitininkų, pas mus šalyje atsirado bitynuose taip vadinami apiterapiniai nameliai, kuriuose ant avilių galime sėdėti ar gulėti ir tuo pačiu kvėpuoti avilio oru, patenkančiu į namelio patalpą pro ventiliacines angas. Tai yra aeroterapija, kuri naudinga ne tik bitininkui bei jo šeimos nariams, bet iš to galima gauti ir pajamų, sudominus visuomenę. Buvo įdomu susipažinti su vokiečių bitininko Jürgen Schmiedgen sukurtu inhaliaciniu prietaisu, kurio pagalba galima kvėpuoti tiktai avilio oru. Toks prietaisas yra pripažintas medicininiu įrenginiu ir jo pagalba tiesiogiai galima kvėpuoti avilio vidaus aromatu, kuris būna stiprus ir turtingas įvairiais eteriniais aliejais bei flavonoidais. Daugiau informacijos https://www.beecurasystem.de

Graikijos kompanija BeeNectar demonstravo tradicinio ir labiausiai paplitusio pasaulyje Langrstoto avilio patobulintą stogą. Jisai susideda iš dviejų dalių: stogo viršaus ir vidinės dalies, kurios plotą pusę užima maitintuvė, o kita pusė yra ertmė tarp lizdo ir stogo uždaryta iš viršaus atidengiamu lankstų pagalba organiniu stiklu. Tai leidžia įvertinti šeimos būklę tiesiog pro stogo vidinę dalį nesutrukdant bičių gyvenimo. Taip pat vidinėje dalyje įtaisytos reguliuojamos ventiliacinės angos, kurių pagalba efektyviau galima palaikyti avilio viduje reikiamą drėgnumą bei temperatūrą, nei įprastinio stogo atveju. Daugiau informacijos https://www.beenectar.com/

Buvo pristatoma ir kitų patentuotų sprendimų kaip kad avilio lakoje įtaisyti iki dugno vidurio tokį kaip tunelį, kad šaltesniu metu, kai bitės neskraido, o vapsvos taip, bičių šeima galėtų apsiginti nuo jų atakų.

Kitas pasiūlymas: padaryti priekinę avilio sieną su uždengiamu stiklu ir saulėtą dieną per atidengtą stiklą šeimos lizde temperatūra daugiau kaip 2 valandoms sukiltų tarp 40 ir 47ᵒC ir tokiu būdu būtų efektingai naikinamos erkės, nes joms tokia temperatūra yra mirtina.

okie minėti sprendimai teoriškai yra kaip ir teisingi, bet praktiškai juos pritaikyti gana sudėtinga. Be abejo, buvo pateikiama ir rimtų technologinių sprendimų profesionalų bitynams dėl korių atakiavimo, medaus sukimo, vaško dangtelių efektyvaus perdirbimo ir t.t.

Apibendrinant naujovių skverbimąsi bitininkystėje, galima išskirti tris pagrindinius dalykus:
Elektronikos vis platesnį naudojimą bičių šeimų gyvenimo situacijai nustatyti per atstumą
Įvairių baltyminių priedų naudojimą kaip maistą, siekiant kompensuoti žiedadulkių trūkumą gamtoje bei suaktyvinti šeimų darbingumą
Plastikinių vaškuolių naudojimą vietoje natūralių vaškinių

Pasibaigus kongresui dalyvavome išvykoje į šeimos bitininkystės kompaniją „Miels d’Anicet“ https://mielsdanicet.com/en