Tarptautinės jaunūjų bitininkų varžybos Slovakijoje 2019

2019 m. liepos 3-7 dienomis Slovakijoje, Banska Bystrica mieste vyko jubiliejinės 10-osios tarptautinės jaunųjų bitininkų varžybos. Jose dalyvavo komanda ir iš Lietuvos: Kristupas Armoška (Raseinių raj.), Gabrielius Matonis (Vilkaviškio raj.), Tadas Kusta (Anykščių raj.).

Varžybose dadyvavo beveik aštuoniasdešimt jaunų bitininkų, bei šešiasdešimt juos lydinčių asmenų iš viso pasaulio (Vokietija, Austrija, Slovakija, Rusija, Izraelis, Libanas, Italija, Danija. Olandija, Čekija, Velsas, Škotija, Ukraina, Estija, Baltarusija, Slovėnija, Airija, Prancūzija, Suomija, Anglija, Malta, Ulsteris, Lenkija, Gruzija ir Rumunija, taip pat pirmą kartą šiose varžybose dalyvavo Egipto, Kanados ir Australijos komandos).

Lietuvių komanda pasirodė labai gerai: iš 29 komandų užėmė 9-tą vietą. Individualiose užduotyse iš mūsų šalį atstovavusios komandos geriausią rezultatą pasiekė Kristupas Armoška, kuris dar su 3 dalyviais surinkę vienodą kiekį taškų užėmė 21-24 vietas, iš visų dalyvavusių dalyvių. Atvykimo dieną vyko nuostabi atidarymo ceremonija, kurioje kiekviena šalis turėjo prisistatyti, vieni šoko, rodė filmukus apie gražiausias šalies vietoves, buvo ir kurie pristatinėjo bitininkystę savo šalyje, na o mes šokome lietuvių liaudies šokį, parodydami visam pasauliui, kokie gražūs yra mūsų tautiniai šokiai.

Po prisistatymo ceremonijos visi jaunieji bitininkai buvo suskirstyti į komandas, kurios atskiroje įskaitoje dalyvavo varžybose kaip komandos – sudarytos iš skirtingų šalių dalyvių, taip pat įskaitoje buvo vertinami ir kiekvieno dalyvio individualūs rezultatai, ir kiekvienos šalies komandos. Sekančią dieną jaunieji bitininkai turėjo įvykdyti net 10 praktinių užduočių tokių kaip: lervų perkėlimas į motininius lopšelius, avilio lizdo sudėjimas iš duotų rėmų; rėmo kalimas ir vielinimas, vaško plokštelės įlydymas į rėmą; motinos (trano) žymėjimas; bičių kenkėjų atpažinimas; bičių šeimos sudarymas.

Taip pat reikėjo atpažinti medų pagal augalų rūšis (ragaujant); medingų augalų nusta-tymas (ar reikalingi augalui apdulkintojai); viena iš įdomiausių užduočių buvo- medaus sukimas. Šioje rungtyje buvo vertinama ne tik kokia yra technika, bet ir komandinis darbas, darbų organiza-vimas ir pasiskirstymas komandoje.

Sekančią dieną vyko užsiėmimai jauniesiems bitininkams: teorinis žinių patikrinimas iš 30 klausimų (testo forma) apie bičių biologiją, bitininkystę, medingus augalus ir kt.

Vakare kiekvienos šalies atstovai pristatinėjo kitiems kokiais būdais yra įtraukiami jaunieji bitininkai į šią veiklą, kokie skatinimai iš valstybės, draugijų ar kitų asociacijų. Kokie pasiekimai nuo to, kai pradėta dominti jaunuosius ir kiek jų domisi dabar, taip pat pasidalinta mintimis, kaip skatinti bitininkavimą įvairiose pasaulio šalyse.

Džiugu, kad kasmet į šį judėjimą įsitraukia vis naujos ir naujos šalys. Lietuva dalyvavo jau aštuntąjį kartą. Pabaigoje vyko dalyvių apdovanojimai, bei uždarymo ceremonija. Šalių komandinėse įskaitose trečiąją vietą užėmė Vokietijos komanda, antrąją - Slovakijos respublikos komanda, o pirmąją – Čekijos komanda. Kitais metais šias varžybas organizuos Slovėnija.

Turėjusi galimybę vykti į tokio lygio varžybas, komanda taria nuoširdų ačiū, už paramą Lietuvos bitininkų sąjungai ir jos Prezidentui Algirdui Skirkevičiui.